EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

Tegoroczne obchody Europejskiego Dnia Języków świętowaliśmy w naszych szkołach w  różnorodny sposób. W akcji aktywnie uczestniczyli uczniowie naszych szkół oraz nauczyciele, przy szczególnym zaangażowaniu nauczycieli realizujących  europejskie programy edukacyjne Erasmus+ i POWER.

Na parterze budynku szkolnego oraz na pierwszym piętrze zorganizowaliśmy dwie wystawy pt. „Podróże z Erasmusem i POWEREM”. Wszyscy uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz goście mieli okazję obejrzeć reportaże fotograficzne z wyjazdów zagranicznych naszych nauczycieli na kursy językowe, które się odbyły latem 2017 i 2018 r. w ramach realizowanych w naszych szkołach europejskich programów edukacyjnych Erasmus+ i POWER. Można było poczytać „Pamiętniki z podróży” oraz „pozwiedzać” ciekawe miejsca w takich krajach, jak: Wielka Brytania (Londyn, Bornemouth), Irlandia (Cork), Malta (Valletta, Gozo, St. Paul’s Bay), Austria (Wiedeń), Francja (Paryż). Uczniowie mogli się zapoznać z mapą Unii Europejskiej, pakietem informacji nt. krajów członkowskich, ciekawostkami językowymi, broszurami i folderami. Przeprowadzono   też  Quiz wiedzy dotyczący krajów, w których doskonalili swoje umiejętności językowe nasi nauczyciele.

Wystawa bardzo się podobała i wzbudzała wiele pozytywnych reakcji, zachęcając  do dalszej współpracy w ramach programu Erasmus+ i POWER.

We Wrocławiu EDJ świętowaliśmy przez 9 dni (20-28 września). Z tej okazji w mieście organizowano wiele ciekawych warsztatów i spotkań. Nasi uczniowie wzięli udział w  „Lustiges Lernen, czyli niemiecki na wesoło” – warsztatach z języka niemieckiego dla młodzieży, które odbyły się 26 września w Instytucie Austriackim.

Godzinne warsztaty prowadzone były przez lektora Instytutu – rodowitego Austriaka, który w charyzmatyczny sposób i z typowym austriackim akcentem pokazał młodzieży, że nauka języka niemieckiego może być łatwa i przyjemna. Nasi uczniowie  zapoznali się  z historią Austrii , jej położeniem geograficznym oraz sytuacją polityczną. Wspomniano o najważniejszych miastach, rzekach i  dumie  mieszkańców Austrii  – Alpach. Niewiele osób wie, że gdyby spróbować połączyć wszystkie trasy wędrówkowe w Austrii, można by okrążyć na nich praktycznie całą kulę ziemską.

Po krótkiej wstępnej prelekcji  na uczniów czekały zadania przygotowane w formie stacji.  Przechodząc z jednej stacji do drugiej mieli oni możliwość uczestniczenia w różnych grach i zabawach językowych . Zadania związane były m.in. z typowymi austriackimi potrawami, jak np. Wiener Schnitzel, Germknödel, Frittatensuppe, Kaiserschmarrn czy Hut Essen. Pokazano uczniom, że język, którym posługują się mieszkańcy Austrii może różnić się od języka niemieckiego, którym na co dzień władają Niemcy i którego my uczymy się w szkołach i na kursach. Kartoffeln, Tomaten, Pilze – to tylko  jeden z przykładów możliwych nieporozumień w najprostszych codziennych sytuacjach. W trakcie zajęć nasi uczniowie poznali nowe słowa, pracowali nad poprawną wymową, a na koniec każdy z uczestników warsztatów otrzymał pakiet materiałów dotyczących Austrii oraz nauki języka niemieckiego.

Europejski Dzień Języków świętowaliśmy również podczas warsztatów zorganizowanych na Politechnice Wrocławskiej  w ramach XXI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki pt. „Symbole narodowe UK”, który odbył się w języku angielskim. Przeprowadziliśmy także szereg lekcji okolicznościowych na zajęciach języka angielskiego -> Scenariusz lekcji

Zmień rozmiar czcionki
Contrast