Dobiega końca rok poświęcony Henrykowi Sienkiewiczowi. Zastanawiałyśmy się, jak go uczcić. Kolejna akademia ku czci…? Konkurs wiedzy na temat…? A może rozwiązywanie krzyżówek? Postanowiłyśmy wreszcie (ja – bibliotekarka i ja – polonistka), że zaproponujemy uczniom klasy piątej zrobienie gry planszowej „Śladami Stasia i Nel”. Pomysł został przyjęty entuzjastycznie!
Wszyscy z zapałem pracowali, przygotowując zajęcia. Piątoklasiści na języku polskim z panią Arletą Habicht pilnie wyszukiwali w tekście wszystkie miejsca ważne w podróży dzieci. W bibliotece pani Joanna Korsan sporządzała makiety gry planszowej z zaznaczonym konturem Afryki. Kiedy już wstępne przygotowania dobiegły końca, spotkaliśmy się w bibliotece i rozpoczął się ważny etap tworzenia gry: wyznaczenie trasy na mapie Afryki, wykonanie pionków i kostek do gry oraz ułożenie scenariusza. Każdy miał swoje zadanie. Niektórzy pracowali samodzielnie, inni w grupach, jednak niezależnie od systemu pracy przyniosła ona świetne efekty, chociaż trzeba było na nią poświęcić sporo czasu.
Na zakończenie każda grupa przedstawiła zasady swojej gry i zaprezentowała przygotowane plansze i potrzebne akcesoria. Pionki i kostki do gry zostały wykonane z plasteliny. Jeden zestaw przedstawiał nawet Stasia, Nel i słonia! Rozgrywki zostały przeniesione na kolejną lekcję języka polskiego, bo już nam zabrakło czasu.
Podczas rozgrywek gry stworzone przez młodych czytelników „W pustyni i w puszczy” okazały się bardzo interesujące i emocji nie zabrakło. Teraz plansze gry ozdabiają klasową ścianę. (JK)
Zapraszamy do GALERII