MATEMATYKA BEZ GRANIC – XXXI EDYCJA

XXXI edycja Międzynarodowego Konkursu „Matematyka Bez Granic”

w Polsko-Niemieckiej Szkole Podstawowej Fundacji ECDiE

Na przełomie lutego i marca 2020 r. w naszej szkole odbyły się sesje finału XXXI edycji Międzynarodowego Konkursu „Mathématiques Sans Frontières” czyli „Matematyka Bez Granic”, poprzedzone etapem przygotowawczym – szkolnym.

Wydarzenie to organizowane jest na świecie pod auspicjami Rady Europy od 31 lat, a w naszym kraju po raz 28. Patronat nad konkursem „MBG” w Polsce objęło Polskie Towarzystwo Matematyczne, a jego promocję i organizację powierzono Zielonogórskiemu Oddziałowi Polskiego Towarzystwa Matematycznego z siedzibą na Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

„MBG” jest konkursem zespołowym – w zawodach mogą uczestniczyć tylko całe klasy. Celem konkursu jest zainteresowanie matematyką poprzez pokazanie jej zastosowań w życiu codziennym oraz budowanie więzi między miastami i szkołami różnych krajów Europy. Konkurs rozwija twórczą aktywność uczniów i pozwala na wykorzystanie ich własnej inicjatywy w rozwiązywaniu zadań. Ponadto wyrabia umiejętność dobrej organizacji pracy w zespole oraz zachęca do nauki języków obcych. Daje również możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i porównania jej z wiedzą uczniów z innych państw. Pomaga w pokonywaniu barier językowych i w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami z krajów Unii Europejskiej.

Nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w „MBG” w tym roku szkolnym. Uczniowie przygotowywali się do konkursu na zajęciach koła matematycznego, rozwiązując różne zadania teoretyczne i praktyczne, wymagające pracy zespołowej.

W etapie finałowym w kategorii:

„Matematyka Bez Granic” – Senior, 27 lutego 2020 r. uczestniczyła klasa VIII.

„Matematyka Bez Granic” – Junior, 5 marca 2020 r. uczestniczyły klasy: V, VIa, VIb.

Uczniowie rozwiązywali finałowe zestawy zadań konkursowych, w których pierwsze zadanie było podane w zadeklarowanym wcześniej języku obcym – w PNSP był to oczywiście język niemiecki. Należało przetłumaczyć treść zadania i zapisać rozwiązanie w języku obcym. Pozostałe zadania, podane w języku polskim, wymagały przedstawienia kolejnych etapów rozwiązania wraz z uzasadnieniem. Komisje międzynarodowe oceniały poprawność rozwiązania zadań w języku obcym i ojczystym oraz stronę graficzną i estetykę przedstawionych rozwiązań.

Biorąc pod uwagę fakt, że nasi uczniowie brali udział w tych zawodach po raz pierwszy, a przeciętna liczba uczniów klas uczestniczących w finale była dwa lub nawet trzy razy większa od liczby uczniów klas PNSP, osiągnięte przez nich wyniki należy ocenić bardzo wysoko.

Klasa V PNSP zajęła 1 miejsce w Regionie dolnośląsko-opolskim na 42 klasy i 9 miejsce w kraju na 525 klas w kategorii Junior. Również bardzo dobre miejsce w tej kategorii zajęła klasa VIa PNSP – 5 miejsce w Regionie i 12 miejsce w kraju.

Gratulujemy wszystkim naszym uczniom uczestnictwa i sukcesów w tym niezwykłym konkursie i życzymy powodzenia w następnej edycji „Matematyki Bez Granic”!

W galerii zdjęcia z konkursu oraz zajęć matematycznych: