KONKURS – MATEMATYKA BEZ GRANIC

na temat Międzynarodowego Konkursu

„Mathematiqoues sans Frontieres”

czyli „Matematyka Bez Granic”

Konkurs organizowany jest pod auspicjami Rady Europy. W roku szkolnym 2019/2020 odbywa się XXXI edycja tego konkursu. Patronat nad konkursem w naszym kraju, organizowanym po raz dwudziesty ósmy, objęło Polskie Towarzystwo Matematyczne. W Polsko-Niemieckiej Szkole Podstawowej w kategorii MBG-Junior uczestniczą klasy: V, VIa i VIb, a w kategorii MBG-Senior – klasa VIII.

Matematyka bez Granic jest to konkurs zespołowy, międzyklasowy, adresowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Ma na celu zwiększenie zainteresowania matematyką poprzez pokazanie jej zastosowań w życiu codziennym. Pozwala on na wykorzystanie własnej inicjatywy w rozwiązywaniu zadań oraz na rozwijaniu twórczej aktywności uczniów. Ponadto wyrabia umiejętność pracy w zespole i zachęca do nauki języków obcych. Udział w konkursie daje również uczniom możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i  porównanie jej z wiedzą swoich rówieśników z Europy. Zachęca do pokonywania barier językowych w nawiązywaniu kontaktów z  uczniami innych krajów Unii Europejskiej.

W zależności od kategorii wiekowej, uczniowie rozwiązują zespołowo  8 do 10 zadań, z czego pierwsze zadanie podane jest w językach obcych (angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim i hiszpańskim). Należy przetłumaczyć treść zadania i zapisać rozwiązanie w jednym z wybranych wcześniej  języku.

Wszyscy nasi uczniowie będą uczestniczyli w Finale Konkursu MBG, który  odbywa się na przełomie lutego i marca w 27 krajach.

Życzymy  powodzenia w tym niezwykłym konkursie

i fascynującej przygody z matematyką!